Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Ksiązka Jana Buga

Ksiązka Jana Buga W Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łazach  można zakupić książkę Jana Bugaja pt. „100 lat Parafii Św. Michała Archanioła w Łazach 1920-2020”. To doskonała okazja, aby powrócić do wywiadu z autorem, którego Jan Bugaj udzielił dla
Echa Łaz.


Agnieszka Seweryn: Jest Pan współautorem „Monografii Gminy Łazy”. Czy już wówczas w 2017 roku pojawił się pomysł na dalszą twórczość i właśnie efektem tych przemyśleń jest pozycja „100 lat Parafii Św. Michała Archanioła w Łazach 1920 – 2020”?
Jan Bugaj: Od dawna fascynowała mnie historia. Bardzo wielu ludzi opowiada różne ciekawostki o swoich miejscowościach. Najczęściej są to wiadomości zasłyszane od innych ludzi, czasami własne przeżycia. Te drugie dotyczą czasów najnowszych. Niestety, ani jedne ani drugie, nie są poświadczone żadnymi dokumentami. Wymagają więc, jeśli to możliwe, odszukania odpowiednich dokumentów poświadczających prawdziwość informacji zawartych w opracowaniu. Redagując „Monografię Gminy Łazy” materiały do jej opracowania zbierałem w archiwach, czasopismach, literaturze, dokumentach odnajdywanych w różnych instytucjach. Materiały te dotyczyły różnych dziedzin życia w poszczególnych okresach historii danego terenu. Starałem się je gromadzić tematycznie by stanowiły jedną całość. Wiele materiałów posiadałem zgromadzonych wcześniej w trakcie przygotowywania i pisania swojej pracy magisterskiej w czasie studiów na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Niewiele miejscowości posiada opracowania swojej historii. Jest to bowiem praca bardzo żmudna i wymagająca poświęceń. Jeśli chodzi o opracowania dotyczące powstawania i tworzenia się parafii na terenie Polski to prac takich jest jeszcze mniej. W wielu przypadkach materiały zaginęły w czasie zawieruch wojennych. Najstarsze dokumenty kościelne sporządzane były w języku łacińskim. Tych dotyczących parafii w Łazach jest stosunkowo niewiele. Tak więc wiele materiałów dotyczących parafii w Łazach zgromadzonych zostało w czasie gromadzenia ich do „Monografii Gminy Łazy”.
AS: Przed rozpoczęciem pracy nad książką zgromadził Pan liczne materiały o historii Parafii oraz Łaz. Co się znalazło w tych zbiorach i które materiały są Panu najbliższe?
JB: Gromadzenie materiałów trwało dość długo jeśli wliczyć w to czas na gromadzenie materiałów do monografii. Jednakże ostatnie dwa lata zajęło mi gromadzenie materiałów z archiwów kościelnych. W tym miejscu pragnę złożyć ogromne podziękowania księdzu Stanisławowi Wyka, obecnemu proboszczowi parafii Św. Michała Archanioła w Łazach, z którym jeździłem do Archiwum Archidiecezji w Częstochowie i Archiwum Kurii Diecezjalnej w Częstochowie. Tam bowiem pomagał mi bardzo intensywnie w wyszukiwaniu dokumentów związanych z naszą parafią. Te dokumenty są mi najbliższe gdyż stanowią typowe źródło pisane dotyczące powołania i tworzenia się parafii Św. Michała Archanioła w Łazach.
AS: Ile trwała praca nad książką i co stanowiło jej najtrudniejszy etap?
JB: Sama praca nad książką trwała dwa lata. Dzięki zgromadzonym materiałom, zwłaszcza archiwalnym, układała się bardzo sprawnie i pomyślnie. Najtrudniejszym etapem była moja miesięczna niemożność pisania spowodowana moim pobytem w szpitalu.
AS: Pasjonaci lokalnej historii z ciekawością przyjęli informację o nowym wydawnictwie. Co czytelnicy znajdą w Pana książce?
JB: Znajdą w niej prawdę historyczną o powołaniu i tworzeniu się parafii Św. Michała Archanioła w Łazach i jej działalności. Znajdą też informacje o parafiach sąsiednich. Uznałem, że historię parafii należy ukazać na tle wydarzeń historycznych naszej gminy począwszy od najdawniejszych czasów.
AS: Kto przyczynił się do tego, aby postało Pana historyczne opracowanie, którym podkreślił Pan 100 lat historii nie tylko Parafii, ale również Łaz i gminy?
JB: Głównymi inicjatorami i dobrymi duchami w tworzeniu tego opracowania byli moi najbliżsi. Moja żona Barbara, która dopingowała mnie w opracowaniu tego dzieła i jest korektorem tego opracowania, oraz mój syn Przemysław, który zajął się jego wydaniem. Ogromną rolę w zbieraniu materiałów i pracowaniu tekstu zawdzięczam również księdzu Stanisławowi Wyka obecnemu proboszczowi parafii Św. Michała Archanioła w Łazach.
AS: Jest Pan z wykształcenia historykiem i przez lata zaszczepiał Pan miłość do historii Polski w świata w młodzieży. Pana twórczość dotyczy głównie lokalnej historii. Czy Pana twórczość stanowi dalszy etap edukacji młodego pokolenia, aby ocalić od zapomnienia ważne wydarzenia z przeszłości?
JB: Mam nadzieję, że moja działalność przyczyni się do poszerzania wiedzy o historii lokalnej naszej gminy. Jeśli zdrowie pozwoli to w przyszłości będę się starał tę wiedzę o lokalnej historii poszerzać.
AS: Przeszedł Pan długą drogę od momentu pomysłu, który się zrodził w głowie do wydania drukiem książki. Czy pojawił się już pomysł na kolejną publikację?
JB: Wydaje mi się, że na to pytanie odpowiedziałem już wyżej. Będę się starał o opublikowanie kolejnych wiadomości historycznych.
AS: Ile egzemplarzy „100 lat Parafii Świętego Michała Archanioła 1920 – 2020” ukazało się drukiem i gdzie czytelnicy mogą nabyć Pana książkę?
JB: Wiem, że książka ta wzbudza duże zainteresowanie miejscowego społeczeństwa. Wydanie przewiduje nakład 1000 egzemplarzy. Sądzę, że będzie ją można nabyć w Parafii Św. Michała Archanioła w Łazach oraz Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łazy.
AS: Bardzo dziękuję za rozmowę
JB: Dziękuję bardzo.


Autor: Magdalena Kizlich

Zobacz również:

plakat airly.jpg
Rozlicz PIT w Łazachw Łazach
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Facebook

  • sms urzad.jpg
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.