Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Międzypokoleniowe warsztaty tworzenia palmy wielkanocnej

W piątek 8 kwietnia w Świetlicy Środowiskowej Gminy Łazy odbyły się warsztaty tworzenia palmy wielkanocnej.

Tradycja i rękodzieło króluje w Łazach w okresie przedświątecznym. Jednym z interesujących i kreatywnych spotkań były warsztaty tworzenia palm wielkanocnych, w których udział wzięły dzieci oraz członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach.

Spotkanie w Świetlicy Środowiskowej w Łazach połączyło dziecięcą kreatywność i tradycję pielęgnowaną przez seniorów. Zajęcia rozpoczęły się przybliżeniem informacji na temat Świąt Wielkanocnych i zwyczajów z nimi związanymi. Dzieci dowiedziały się, że palma wielkanocna symbolizuje zmartwychwstanie, a gałązki palmy wielkanocnej oznaczają odnawiające się życie i radość. Palmy wielkanocne przygotowuje się przed Wielkanocą na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Przed wiekami Chrystusa witano gałązkami palmowymi i ta tradycja, mimo że nieco zmodyfikowana i unowocześniona, przetrwała do dziś.

Palma wykonywana jest najczęściej z żywych gałązek i traw oraz ozdobiona bibułą i różnobarwnymi tasiemkami. Palmy w zależności od regionu wykonywane są różnymi technikami i z użyciem różnych materiałów. Bardzo często w palmach wielkanocnych pojawiają się gałązki wierzby, która najwcześniej budzi się wiosną do życia.

Podczas warsztatów tworzenia palm wielkanocnych w Łazach do wykonania palm wielkanocnych uczestnicy przygotowali kijki, zielone gałązki bukszpanu i barwinka oraz gałązki bazi i suszone trawy. Nie zabrakło także kolorowej bibuły i wstążeczek, które stały się radosną ozdobą wykonanych palm.


Autor: Agnieszka Seweryn

plakat airly.jpg
Rozlicz PIT w Łazachw Łazach
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Facebook

  • OPIEKA WYTCHNIENIOWA -3.jpg
    rfil.JPG
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.