Wielkość Czcionki:

Kontrast:

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja 3 maja w Kościele pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łazach odbyły się uroczystości związane z obchodami 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, którą celebrował ks. Jarosław Piekarz, poprzedziła akademia przygotowana przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach.

„W historii prawodawstwa nie ma drugiego aktu tak znikomego, jak Konstytucja 3 Maja. Rok jeden trwała. Nie stało czasu, w którym by mogła przebyć próbę rzeczywistej wartości, w którym by jej ogólne zasady w czyn przejść zdołały, rozbudowały się skutecznie w dalszym ustawodawstwie. I znów nie ma pewno w historii drugiego aktu, którego pamięć byłaby równie drogą całemu narodowi. Pogrzebana w kolebce, przez wiek cały żyje i nie przestaje żyć w pamięci, w wyobraźni, w sercu i w sumieniu milionów. Żyje, bo jest i będzie nie pamiątką tylko, ale potężnym niewygasłym źródłem najlepszych natchnień, najgorętszych pragnień i więcej: dźwignią czynów, niezłomnej mocy, dźwignią w ciężkiej, twardej pracy nad wewnętrznym odrodzeniem narodu” pisał w swojej rozprawce wybitny historyk Stanisław Smolka.

W dniu 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Łazach powrócili do jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiej historii, które przywróciło Polakom nadzieję.

„Dziś wszyscy Polacy i młodsi i starsi pamiętają rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wszyscy doceniamy w tym dniu czym jest Ojczyzna, naród, wolność, patriotyzm. Pobudzamy się do chwili refleksji nad historią Polski. Dziś mamy powody do dumy i do radości” – rozbrzmiało z ust młodzieży.

Podczas uroczystości upamiętniającej wydarzenia sprzed ponad dwóch wieków nadeszła chwila refleksji nad historią Polski, nad znaczeniem patriotyzmu i roli ojczyzny w życiu współczesnego Polaka. Fragment naszej wspólnej historii zaprezentowany w montażu słowno-muzycznym stał się podłożem do zastanowienia nad znaczeniem spuścizny tamtych lat. Również w homilii Mszy Świętej ks. Jarosław Piekarz wskazał ustawę z 1791 roku jako drogowskaz dla obywateli i polityków, w której powinni szukać wzorów do naśladowania i wyciągać odpowiednie wnioski.

W uroczystości poświęconej obchodom rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych wraz z burmistrzem Maciejem Kaczyńskim, radni, sołtysi, strażacy, dyrektorzy placówek oświatowych, prezesi i przedstawiciele jednostek organizacyjnych Gminy Łazy oraz poczty sztandarowe.


Galeria zdjęć:Autor: Magdalena Kizlich

Zobacz również:

plakat airly.jpg
Rozlicz PIT w Łazachw Łazach
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Facebook

  • OPIEKA WYTCHNIENIOWA -3.jpg
    rfil.JPG
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.