Wielkość Czcionki:

Kontrast:

W Łazach powstanie punkt konsultacyjny programu "Czyste Powietrze"

W najbliższych tygodniach w Łazach uruchomiony zostanie punkt konsultacyjny projektu „Czyste powietrze”, który jest rządowym programem skierowanym na ograniczenie problemu smogu w Polsce.
Punkt konsultacyjny będzie informował mieszkańców o możliwości pozyskania dofinansowania z programu "Czyste Powietrze" w zakresie wymiany źródła ciepła, termomodernizacji lub fotowoltaiki, a także pomagał w zakresie prawidłowego wypełnienia wniosku o dofinansowanie.
W latach 2018-2029 istnieje możliwość pozyskania dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach z programu „Czyste Powietrze”. Celem tego programu jest poprawa efektywności energetycznej, zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Program jest przeznaczony dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą
Dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania.
Program przewiduje dofinansowania na:
• źródło ciepła – wymianę, zakup, montaż,
• instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
• wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
• mikroinstalację fotowoltaiczną,
• ocieplenie przegród budowlanych,
• stolarkę drzwiową i okienną,
• dokumentację (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa).
Intensywność dofinansowania dotacyjnego określona jest na podstawie średniego miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy.
Obecnie wnioski o dofinansowanie przyjmowane i obsługiwane są przez WFOŚiGW w Katowicach, ul. Wita Stwosza 2. Wniosek składa się w wersji elektronicznej (poprzez stronę internetową https://portal.wfosigw.katowice.pl). Wnioskodawca przesyłający wniosek poprzez elektronicznie przez Portal Beneficjenta zobowiązany jest również do wydrukowania wniosku z Portalu Beneficjenta, opatrzenie go swoim podpisem i dostarczenie w postaci papierowej wraz z załącznikami (z wymaganymi podpisami) do właściwego wfośigw. W przypadku gdy Wnioskodawca nie ma możliwości złożenia wniosku drogą elektroniczną, dopuszczalne jest złożenie wniosku wraz z załącznikami tylko w formie papierowej. Zaleca się wypełnienie wniosku (nawet jeżeli jest składany wyłącznie w formie papierowej) korzystając z aktywnego formularza, ze względu na „samoliczące się” pola.
Przedsięwzięcie nie musi być zakończone czy nawet rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku. Można złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach Programu Czyste Powietrze mając dopiero w planach przedsięwzięcie. Okres, w którym przedsięwzięcie musi zostać zrealizowane i zakończone wynosi 30 miesięcy od daty złożenia wniosku o dofinansowanie.
W przypadku, gdy Wnioskodawca otrzyma dofinansowanie z gminy (podpisał umowę o dofinansowanie ) po 30.04.2020 r. to może uzyskać dodatkową dotację z Programu Czyste Powietrze na ten sam zakres przedsięwzięcia co we wniosku do programu gminnego. Łączna kwota dofinansowania w takim przypadku nie może jednak przekroczyć 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
Dodatkowe informacje na temat programu „Czyste Powietrze „dostępne są również w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Katowicach, ul. Wita Stwosza 2.
Punkt czynny w poniedziałki od 7.30 do 17.00, od wtorku do piątku od 7.30 do 14.30.
Infolinia: /32/ 60-32-252
e-mail: czystepowietrze@wfosigw.katowice.pl


Autor: Magdalena Kizlich

plakat airly.jpg
Rozlicz PIT w Łazachw Łazach
Projekt „Wspieraj lokalnie” realizuje Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych we współpracy z PITax.pl Łatwe podatki.

Facebook

  • sms urzad.jpg
  • Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
    W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności. Rozumiem, ukryj informację.